Gümüşü Nasıl Anlarız

Merhabalar hemen hemen her gün telefonlarda elimizde bir tabak var gümüş olduğunu nasıl anlarız veya bu gümüş müdür. diye sorular almaktayız. Gümüş değerli bir maden olduğu için saflığı ne kadar fazla ise yani ayarı ne kadar yüksek ise o kadar değeri’de artmaktadır. Nasıl’ki altında 14 ayar, 18 ayar, 22 ayar ve 24 ayar var ise gümüşte’de 800 ayar gümüş, 900 ayar gümüş ve 925 ayar gümüş olarak sınıflandırılmaktadır. Has gümüş çok yumuşak olduğu için işlem görmesi için ayarının düşürülmesi gerekmektedir. 700 ayar bir gümüş 900 ayar gümüşe göre daha serttir.

Şimdi esas meselemize gelecek olursak elinizdeki metal bir maddenin gümüş olduğunu anlamak için öncelikle değerli her üründe nasılki bir damga bulunursa gümüşte’de mutlaka kıyıda köşede kenarlarında veya tam altında 900 ayar, 800 ayar yada yeni bir malzeme ise 925 ayar damgası bulunmalıdır. Bu damga dışa kabartma ise gümüş değil gümüş kaplamadır. Gerçek gümüş içe baskı şeklinde damgalanır. Bunun haricinde gümüşü anlamanın çeşitli yöntemleri bulunsa’da bunu evde denenecek sıradan yöntemler ile tespit etmek çok zordur.

Dilerseniz gümüş olduğunu düşündüğünüz maddelerin fotoğraflarını Whatsapp Resim Göndermek İçin Buraya Tıklayın nolu numaraya resim göndererek fikir edinebilirsiniz. Veya iş yerimize gelerek ücretsiz test ettirebilirsiniz.


Leave a comment