Gümüş Türleri Nelerdir

Gümüş Ürünlerde Farklı Türler Çeşitler Mevcuttur. Bunlar Sırası İle İngiliz Gümüşü, Alman Gümüşü, Meksika Gümüşü, Alpaka, Türk Gümüşü’dür. Gümüş Ürünlerinizi Hemen Satmak İçin Butona Tıklayın

Eskilerde yemek takımlarında ve süs eşyalarında kullanılan gümüş günümüzde birçok takı ürününde kullanılmaya başlanmıştır. Lakin doğada bulunan gümüşün saflık oranı %99,98’dir. Bu oldukça yumuşak bir ürün olup takı vs yapmak için uygun değildir. Bu saf gümüşün içerisine sertlik katması için genelde bakır karıştırırlar. Türkiye’de hemen her yerde duyduğunuz 925 ayar gümüş budur. Dünya üzerinde 925 ayar gümüşe Sterling Silver denilmektedir. Bizim bildiğimiz bu Türk gümüşünden haricen yukarıda da belirttiğim üzere piyasa İngiliz gümüşü, Alman Gümüşü, Meksika Gümüşü ve Alpaca Gümüşü Vardır.

İngiltere Gümüşü
İngiliz gümüşü, % 95,84 gümüş ile % 4 oranında bakır alaşımından oluşur. 1697’den bu yana İngiltere’de kullanılmaktadır. 958 ayar gümüş olarak da bilinmekle beraber çeşitli satıcılar veya yurtdışından gelirken getirilen ürünler ülkemizde mevcuttur.
ingiliz-gumus-cay-takimi

Alman gümüşü
Hiç gümüş içermeyen değersiz kaplama gümüş türüdür. %60 bakır, %20 nikel ve %20 oranında çinkodan oluşan karışımın, gümüş ile kaplanmasıyla oluşur. Gümüşe çok benzemekle birlikte, gri sarı tonları daha ağırlıklıdır. Alman gümüşü çoğunlukla, çatal bıçak ve yemek takımı üretiminde kullanılır. Değersizdir.

alman-gumusu

Meksika Gümüşü
%95 oranında saf gümüş ile %5 bakır alaşımından oluşur. 1920’lerde, ilk olarak meksikada kullanılmaya başlanmıştır. Şuan tüm dünya’da kullanılmakta ve ilgi görmektedir.

meksika-gumusu

Alpaca Gümüşü Alpaka

Alpaca en değersiz karışım maden ürünüdür. Siz gümüş zanneder yıllarca saklarsınız. Ama yıllar geçtikçe hiç bir değer kazanmaz. Bu tarz ürünler genelde ev hediyesi olarak gelir yada satıcıların gümüş diyerek satması sonucu insanlarımıza satılmaktadır. Yaygın olarak mücevher yapımında kullanılır. İçerisinde bakır, demir ve çinko karışımı bulunur. Oksitlenme, kararma ve paslanmaya karşı çok dayanıklıdır. Genellikle Güney Amerikalı mücevher şirketleri özellikle kullanılmaktadır.

alpaca-gumus


Leave a comment