Gümüş Nasıl Parlatılır

Merhabalar, hepimizin muzdarip olduğu konudur gümüşün kararması, gümüş doğalında parlak bir madde olup havadaki kükürtten dolayı karara bilen bir madendir. özellikle evde hiç kullanılmadığı halde duran gümüş tabaklar, gümüş şamdanlar havadaki kükürtten dolayı bir müddet sonra kararmaktadır. Hele gümüş çatal bıçak, gümüş kaşık yumurta ile buluşmaya gelsin anında simsiyah olur, haşlanmış yumurtadaki kükürt miktarı havadakinden kat kat fazladır. Ve anında gümüş simsiyah olur.
Gümüş takılarımız’da bu konudan muzdariplerdir. Bir zamanlar severek almış olduğunuz gümüş takılar bir müddet sonra gerek teninizle temastan, gerekse terinizden, parfümden derken ilk günkü halinden eser kalmaz ve kararır. Bu gümüş takıları sürekli temizletmeye vermek oldukça külfetli olacağı için sizlere birkaç farklı yöntem ile evde gümüşlerinizi parlatma yöntemi tavsiye edeceğiz:

1. Yöntem: Sıcak Su, Alüminyum Folyo, Karbonat Bu Yöntemi Şu Şekilde yapacaksınız: küçük bir kaseye alüminyum folyo sarın içine karbonat koyun sıcak su döküp karıştırın ve takılarınızı koyarak içinde sürekli gezdirin, çırpın, sonra durulayıp temiz bir bez ile silin, aşağıdaki yöntemlerde bu şekilde yapılmaktadır.
2. Yöntem: Sıcak Su, Alüminyum Folyo, 1 Kaşık Tuz, 1 Adet Kabartma Tozu
3. Yöntem: Pamuk ve Diş Beyazlatıcı
4. Yöntem: Pamuk ve Diş Macunu
5. Yöntem: Sıcak Su ve Bulaşık Deterjanı
6. Yöntem Siğara Külü ve Pamuk


Leave a comment